Jednodniowe leczenie prostaty

GreenLight XPS jest nową rewolucyjną techniką leczenia prostaty

Rewolucyjność jej polega na minimalnej inwazyjności techniki. System chirurgii GREENLIGHT XPS wykorzystuje specjalnie zaprojektowany laser (tzw. „zielony laser”) oraz światłowód zaprojektowane przez firmę AMS w porozumieniu z najlepszymi ośrodkami medycznymi i lekarzami na świecie.Zabieg przeprowadzany jest w krótkotrwałym dożylnym znieczuleniu ogólnym, trwa około 30 min. i jest całkowicie bezkrwawy.

Zabieg pozwala na usunięcie prostaty w ciągu jednego dnia bez konieczności przetaczania krwi i innych poważniejszych powikłań. Operować tą metodą można praktycznie każdego mężczyznę po odpowiedniej kwalifikacji przeprowadzonej przez urologa.

Największe korzyści płyną dla:

Młodych, aktywnych seksualnie (zabieg nie powoduje bowiem zaburzeń potencji ani wytrysku wstecznego do pęcherza)
Czynnych zawodowo mężczyzn (pacjent już tego samego dnia może opuścić szpital i nie wymaga rekonwalescencji)
Dla chorych obciążonych kardiologicznie ze zmniejszoną krzepliwością krwi, u których ryzyko klasycznych operacji jest duże.

Posiadam ponad 14 letnie doświadczenie w pracy z laserem GreenLight. W tym czasie wykonałem ponad 800 zabiegów z pełnym powodzeniem. Zabieg wykonuję w Szpitalu Bonifratrów, w Ośrodku Diagnostyczno – Leczniczym „Chirurgia Jednego Dnia” w Krakowie. Zabieg odbywa się na w pełni wyposażonej sali operacyjnej.

Koszt zabiegu laserem GreenLight XPS – 12.000 zł

W ramach operacji ( w cenie):

1 dniowy pobyt w szpitalu Bonifratrów w Krakowie przy ul. Trynitarskiej 11
24h opieka lekarsko-pielęgniarska
Zabieg w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym w Szpitalu Bonifratrów, w Ośrodku Diagnostyczno – Leczniczym „Chirurgia Jednego Dnia” na w pełni wyposażonej sali operacyjnej
1 razowe włókno laserowe Moxy
Konsultacja anestezjologa
Wizyta kontrola po zabiegu


Rozszerzone informacje o zabiegu GreenLight XPS

Technologia GreenLight

Laser GreenLight KTP jest to laser Nd : YAG / neodymowo – jagowy / którego wiązka światła przechodzi przez kryształ potasowo – tytanowo – fosforowy / KTP / skracając długość fali do 532 nm i dając efekt wizualny w postaci zielonego światła – stąd wzięła się nazwa lasera. Taka długość fali jest intensywnie pochłaniana przez fotochrom jakim jest hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach / erytrocytach /. W wyniku tej reakcji następuje zlepianie się erytrocytów, które „ czopują „ naczynia krwionośne i hamują w nich przepływ krwi. Zabieg jest więc bezkrwawy.

Pierwsze lasery KTP o mocy 80 W zostały wprowadzone w 2003r. Produkowane są przez firmę AMS – American Medical Systems. Dzięki współpracy z wieloma przodującymi na świecie ośrodkami urologicznymi uzyskano rewelacyjne wyniki po zabiegu. Prowadząc dalej doświadczenia w 2006 r. firma AMS oddała do dyspozycji chirurgom laser GreenLight HPS o mocy 120 W. Zastąpiono w nim kryształ KTP kryształem LBO / lithium triborate /. Dzięki temu uzyskano większą moc.

W 2010 r. pojawił się laser GreenLight XPS o mocy 180 W. Ma on w porównaniu z poprzednim o 50% większą moc oraz o 50% większy obszar wiązki laserowej.W laserze tym wykorzystywane są najnowszej generacji włókna MoXy chłodzone cieczą . Włókna te umożliwiają waporyzację dwukrotnie większego obszaru tkanki. Zapewniają więc szybkie odparowanie gruczołu co w efekcie pozwala skrócić czas zabiegu o połowę. Zwiększają one też bezpieczeństwo zabiegu.

Penetracja wiązki laserowej w tkankę gruczołu do 0,8 mm.

Głębokość koagulacji tkanki 1 – 2 mm.

Pierwsze zabiegi tym laserem wykonano w 2011r. Największe doświadczenie mają urolodzy Ameryki Północnej, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii.

Mrozicki-Greenlightoperacja-XPS

Opis zabiegu

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu przewodowym – zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym lub w znieczuleniu ogólnym.

Ułożenie chorego  w pozycji Trendelenburga. Odpowiedni instrument – cystoskop laserowy wprowadza się do pęcherza moczowego pod kontrolą wzroku. Cały zabieg widoczny jest na ekranie monitora w powiększeniu. Oświetlenie operowanego miejsca zapewnia światłowód, który przekazuje światło z generatora za pomocą optyki umieszczonej wewnątrz cystoskopu. Wewnątrz instrumentu jest miejsce również dla włókna przewodzącego promień laserowy oraz odpowiedni kanał dla płynu, który jest podawany w celu dokładnej widoczności oraz chłodzenia włókna. Ocenia się cewkę moczową oraz wielkość przerośniętych płatów gruczołu krokowego. Następnie lokalizuje się ujścia moczowodów do pęcherza moczowego. Ocenia się również wygląd błony śluzowej pęcherza. Teraz wprowadza się do cystoskopu włókno laserowe , które jest jednorazowego użytku – tzn. służy tylko do jednego zabiegu.

Można już rozpocząć właściwy zabieg. Wszyscy obecni na sali operacyjnej muszą założyć okulary ochronne zabezpieczające przed światłem laserowym

Po uruchomieniu lasera włókno zabarwia się na kolor zielony – laser pracuje. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu luster promień światła zostaje załamany i dalej równoległy skierowany na prostatę. Tkanka poddana działaniu promienia laserowego ulega fotoselektywnej waporyzacji – zamienia się w wodę oraz dwutlenek węgla. Podczas zabiegu instrument chłodzony jest cieczą. Należy zwracać szczególną uwagę, żeby nie przekroczyć miejsca, w którym znajduje się wzgórek nasienny. W tej okolicy zlokalizowany jest zwieracz zewnętrzny cewki moczowej odpowiedzialny za trzymanie moczu w pęcherzu moczowym.

Czas trwania zabiegu 30 do 60 min. Zabieg kończy założenie cewnika do pęcherza.

Chory pozostaje w oddziale do 24 godzin. Po usunięciu cewnika może iść do domu.

Zalety użycia lasera GreenLight XPS

- Najnowocześniejszy i najmniej inwazyjny sposób leczenia zabiegowego BPH
- Zabieg całkowicie bezkrwawy i bezbolesny
- Polecany u młodych czynnych zawodowo mężczyzn. Gwarancja powrotu do  pełnej aktywności zawodowej oraz seksualnej po kilku dniach
- Można wykonać u pacjentów, którzy ze względu na  stan ogólny i obciążające choroby współistniejące zostali zdyskwalifikowani od innych metod leczenia operacyjnego
- Można wykonać u pacjentów  z zaburzeniami krzepnięcia krwi, przyjmującymi leki rozrzedzające krew, u pacjentów  w trakcie dializoterapii, chemioterapii
- Można wykonać u pacjentów, którzy ze względów religijnych nie mogą mieć przetaczanej krwi – bo jest to zabieg bezkrwawy
- Niewielkie ryzyko powikłań śródoperacyjnych oraz pooperacyjnych – zwłaszcza takich jak krwawienia, nietrzymania moczu, zaburzenia czynności seksualnych, wytrysku wstecznego
- Pacjent wychodzi do domu bez cewnika co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych
- Pobyt w oddziale do 24 godzin po zabiegu
- Bardzo dobre odległe wyniki leczenia, które utrzymują się przez wiele lat

Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?

Terapia laserem GreenLight XPS 180 W oferuje szybką poprawę dolegliwości dysurycznych. Powrót do normalnej aktywności możliwy jest po kilku dniach.

W 10 letniej obserwacji wyniki pozytywne są zauważalne prze cały czas.

Czy laserem GreenLight można operować raka prostaty?

Laser nie jest polecany do leczenia operacyjnego raka gruczołu krokowego. Mała inwazyjność waporyzacji  laserem GreenLight może jednak stanowić pewną alternatywę do radykalnego leczenia. PVP może być polecana zwłaszcza chorym z nieoperacyjnym rakiem prostaty u których pojawiły się dolegliwości związane z przeszkodą  podpęcherzową. Pacjenci, którzy nie chcą poddać się radykalnej prostatektomii – zabiegowi obarczonemu dużym ryzykiem powikłań i następstw, które pogorszają jakość życia – mogą zdecydować się na PVP. Jest to również alternatywa dla chorych przyjmujących leki rozrzedzające krew, z zaburzeniami krzepnięcia czy też poddanych wcześniej brachyterapii.

Zabiegi u tej grupy pacjentów wykonywane już są w Szpitalu St. Ansgar w Diepholz w Niemczech.

Hans – Olav Beisland z Uniwersytetu w Oslo oraz prof. Truls E. Bjerklund Johansen z Norweskiego Instytutu Urologii opublikowali wyniki przeprowadzonych zabiegów PVP u pacjentów z rozpoznanym rakiem gruczołu krokowego.

Jakie mogą być powikłania?

Każde leczenie a zwłaszcza operacyjne może powodować działania niepożądane. To samo odnosi się do terapii laserem GreenLight. Jest ono jednak najbezpieczniejszą  i najmniej inwazyjną metodą leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

- Nieznaczny krwiomocz utrzymujący się do kilku dni po zabiegu
- Łagodne dolegliwości bólowe oraz pieczenie przy oddawaniu moczu
- Naglące parcia na mocz
- Częste oddawanie moczu
- Infekcja pęcherza moczowego
- Wytrysk wsteczny u kilku % operowanych
- Zaburzenia erekcji u ok. 1 % operowanych

Jeżeli wystąpią w/w dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem operującym.

Jakie należy się przygotować do zabiegu?

- Wykonać badania : EKG, Rtg klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, Grupa krwi, Poziom sodu, potasu, glukozy w surowicy krwi, Układ krzepnięcia, Hbs, Anty – HCV, PSA
- Zgłosić się na badanie do anestezjologa
- Wygolić skórę podbrzusza wieczorem przed zabiegiem
- Wieczorem przed zabiegiem zjeść delikatną kolację
- Rano w dniu zabiegu nic nie jeść i nie pić – pozostać na czczo

Jakie są zalecenia po zabiegu laserem GreenLight?

- Zażywanie antybiotyku przez kilka dni
- W razie potrzeby zażywanie łagodnych środków przeciwbólowych
- Unikać zaparć
- Unikać forsownych ćwiczeń, wysiłku fizycznego przez około 2 tygodnie
- Unikać aktywności seksualnej przez około 2 tygodni
- Powrót do normalnej aktywności fizycznej oraz zawodowej w ciągu kilku dni
- Kontrola urologiczna miesiąc po zabiegu